İnsanlık tarihine bakıldığında gerek toplumların gerekse kişilerin birincil önceliklerinin CAN GÜVENLİĞİ olduğu gözlenmektedir. Gelişen teknolojiler ve sosyal dinamikler CAN GÜVENLİĞİnin tehditlerini başkalaştırmış ancak önceliğini değiştirememiştir.

MESAN AŞ, 30.yılını idrak ettiği bugünlerde, ‘’İŞİMİZ CAN GÜVENLİĞİ ‘’ mottosu ile yaptığı çalışmaların haklı gururunu taşımaktadır.

13.yüzyıldan beri kullanılan kara mayınları 21.yüzyıla gelindiğinde güvenlik güçleri ve masum insanlar için hala önemli bir tehdit unsurudur. Dünyada yaklaşık 64 ülkede döşenmiş 110 milyon adet patlamamış mayın bulunmakta ve her 22 dakikada bir mayın yüzünden ölenler ya da yaralananlar olurken, her ay ortalama 2 bin kişi yaşamını yitirmektedir. Güçlü AR-GE yapısı, 30 yıllık bilgi derinliği ve sahayı yüksek hassasiyet ile dinleyen sorumluluk anlayışı ile MESAN AŞ Türkiye’nin ilk ve tek YERLİ-ÖZGÜN-MİLLİ Metal Mayın Detektörü üreten özel şirketidir.

Mayın detektörünün yanı sıra devam eden AR-GE çalışmalarımız ile; EYP, patlamamış bomba ve değişen tehdit unsurlarının tespitine yönelik farklı teknolojiler, bu teknolojilerin birlikte çalışabilirlikleri, geliştirilen sistemlerin farklı platform uygulamalarını da gerçekleştirilmektedir. Mayın detektörlerinin en doğru biçimde kullanılmasının sahadaki personelin CAN GÜVENLİĞİ açısından yaşamsal olduğu bilinci ile geliştirilen Eğitim Sistemleri ve Simülatörleri de ürün çeşitliliğimizin önemli unsurları arasındadır.

Dünyadaki önemli CAN GÜVENLİĞİ tehditlerinden biri de karayollarında yaşanmaktadır. Karayolu trafik kazaları ortalama olarak her yıl 1,2 milyon kişinin diğer bir ifade ile her gün 3242 kişinin ölümüne yol açmaktadır. Maalesef trafik kazaları tek başına tüm dünyada meydana gelen ölümlerin %2,1'ini oluşturmakta ve ölüm nedenleri arasında 11. sırada yer almaktadır. MESAN AŞ 1997 yılından bu yana karayollarımızdaki tüm MOBİL HIZ TESPİT Sistemleri’ni güvenlik güçlerine sağlayarak karayollarındaki CAN GÜVENLİĞİ çalışmalarına katkı vermektedir. Yoğun AR-GE çalışmalarımız en üst düzeydeki teknolojileri MOBİL HIZ TESPİT ve TRAFİK İSTATİSTİK sistemlerine taşımaktadır.

MESAN AŞ, varlığının 30.yılını MİLLİ ve ÖZGÜN olarak geliştirdiği bu sistemler ile taçlandırmıştır.

İnanmışlığın adanmışlığı teknoloji üretim çabalarımızın dayanağıdır.

 

Devrim Gürsel Erol,

Yönetim Kurulu Başkanı - Mesan A.Ş.