İnsansız Robot

Genel Bilgi

Dragon Runner iki modeli ile arazi tarama, güvenlik ve EOD uygulamaları için tasarlanmış insansız, uzaktan kontrol edilir robotlardır.

Dragon Runner 10, mikro İnsansız Yer Aracı düşük ağırlığı, kompakt yapısı, çoklu uygulama uzaktan kontrol platformu ile küçük obje/hedeflerin sökülmesi için geliştirilmiştir. Kontrolör ile, robot önden gönderilerek durum farkındalığı yaratılıp gerekli aksiyonların alınması sağlanır. Düşük ağırlıklı modüler kol ile kullanıldığında, DR10 potansiyel IED'lerin etkisiz hale getirilmesi, kapıların taranması vb. işlemlerinde benzersiz avantajlar sunar. Bu düşük ağırlıklı kol yalnızca 3,145 kg olup ilgili ekibe verilip sahada rahatlıkla araca ilave bir donanıma gerek kalmadan takılması sağlanabilmektedir. DR-10’un gece ve gündüz sensörleri ekip için öncül gözler anlamına gelip uzak sensörler yardımıyla IED tespitini maksimum verimliliğe çıkartmaktadır.

Dragon Runner 20, küçük insansız yer aracı düşük ağırlıklı, sağlam ve özelleştirilmiş robotik sistem olarak, köşe çevrelerinin görülmesi ve dar alanların izlenmesi için uygun yapıdadır. Modüler ve tekrar ayarlanır yapısı ile, görev DR-20'nin nasıl kullanılacağını belirler, bu da sistemin birçok askeri ve ilk müdahale uygulamalarında rahatlıkla kullanılabilmesini sağlar. DR-20 SUGV mühimmat yok etme, arazi temizleme, inceleme, güvenlik , askeri uygulamalar ve ilk müdahale uygulamaları için esnek çözüm sunmaktadır. DR-20 SUGV yalnızca 9,071 kg ağırlığıda ve 50,8 cm x 38,1 cm x 17,8 cm boyutlarındadır. DR-20 SUGV kolu yardımıyla 2-4,5 kg ağırlık taşıyabilir, sistemin gelişmiş kolu dönen omuza, bilek ve kıskaça sahiptir. Görev kabiliyetini artırmaya yönelik mobiliteyi artırıcı aparat takılabilmektedir. Ilave seçenekler ise gece/gündüz kameraları, pan/tilt/zoom kameraları ve mikrofon birimleridir.

Teknik Veriler

Dragon Runner 20

Boyut

: 50,8 cm x 38,1 cm x 17,8 cm (UxDxY)
Ağırlık
: 9,07 kg
Hız
: 6,4 km/s
RF Mesafesi
: 650+m LOS
Süre : 3-4 saat, uygulamaya bağlı
Çevresel
: IP65
Ses : Çift yönlü ses
Kameralar:
: Ön ve arka (gündüz/gece), sağ (gündüz), sol, 4'e bölünmüş ekran

Kaldırma Kapasitesi

: 4,5 kg maks
Diğer

: sırt çantasında ve elde taşınabilme, yüksek modüler mobilite seçenekleri, basamak tırmanabilme


Dragon Runner 10

Boyut
: 38,1 cm x 33 cm x 15,3 cm (UxDxY)
Ağırlık
: 4,5 kg
Hız
: 6,4 km/s

RF Mesafesi

: 650+m LOS
Süre : 2-3 saat, uygulamaya bağlı
Çevresel
: IP66
Ses : Entegre mikrofon
Kameralar:
: Ön ve arka (gündüz/gece)
Kaldırma Kapasitesi
: 2 kg maks
Diğer : sırt çantası ve elde taşınabilme, kontrol birimi (hafif telsiz ve Gen2.5 kontrolör uyumlu) atilabilme ve tersine çevrilebilme,  basamak tırmanabilme,ilave yükler eklenebilme

 

Kullanım Alanları

- IED Tespiti, EOD Uygulamaları

- Bomba İmha Uygulamaları

- Arazi Temizleme

- Güvenlik Uygulamaları

Fotoğraflar

Videolar